EĞİTİM

“Su Elçileri Su Okuryazarlığı” Konferansı Gerçekleştirildi

 

“Su Elçileri Su Okuryazarlığı” Konferansı Gerçekleştirildi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜREM) ve Su Elçileri Derneği ve Doğanın Dili Derneği iş birliğinde “Su Elçileri Su Okuryazarlığı” konferansı düzenlendi.
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜREM) ve Su Elçileri Derneği ve Doğanın Dili Derneği iş birliğinde “Su Elçileri Su Okuryazarlığı” konferansı düzenlendi. Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilen konferansa; AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Koçak, AKÜREM Müdürü Prof. Dr. Emine Hesna Kandır, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Ömer Gürcan ile birlikte personel ve öğrenciler katıldı. Konferansın açış konuşmasını yapan AKÜREM Müdürü Prof. Dr. Kandır, suyun hayat ve gelecek olduğunu belirtti. Kandır, suyun her damlasının çok kıymetli ve geleceğin teminatı olduğunu söyledi. “Suyun adil ve bilinçli kullanılmasına dair bilinç gelişmedi” Su Elçileri Derneği Genel Başkanı Özgür Aydıncak, “Su Elçileri Su Okuryazarlığı” konferansında dünyada son bir yılda Covid-19 kaynaklı ölümler ile suyun sebep olduğu ölümler karşılaştırdığında resmi kayıtlara göre suyun neden olduğu ölümlerin koronadan daha fazla olduğunu kaydettti. Aydıncak, su kirliliği konusunda uyarılarda bulunarak, her canlının suya ihtiyaç duyduğunun altını çizdi. Aydıncak, eski uygarlıklardan günümüze kadar su kaynaklarının sağlıklı ve adil kullanımı ile ilgili herhangi bir bilincin gelişmediğini ifade etti. “Sağlıklı içme suyu yüzde 95 oranında evlerimize ulaşıyor” Türkiye’nin bulunduğu coğrafya itibariyle birçok ülkeden daha şanslı olduğunu kaydeden Aydıncak, “Birçok Afrika ülkesinde suya ulaşma imkanları çok zor ve ulaştıkları su da bizim kullandığımız su kadar temiz değil. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir, Devlet Su İşleri eliyle tüm Türkiye’de sağlıklı içme suyunu yüzde 95 oranında evlerimize ulaştırmaktadır” diye konuştu. “Suyu akılcıl ve bilimsel yöntemlerle korumalıyız” Su kirliliğine dikkat çekerek suyun yaklaşık yüzde 70’inin tarımda, yüzde 18’inin sanayide ve yüzde 12’sinin de şehirlerde kullanıldığını ifade eden Aydıncak, büyükşehirlerde ve tarım alanlarında alt yapı sistemleri üzerinde yeterli iyileştirmeler yapılmazsa gelecekte su problemlerinin yaşanabileceğine dikkat çekerek,  suyun akılcıl ve bilimsel yöntemlerle korunması gerektiğinin altını çizdi. AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın’ın Su Elçileri Derneği Genel Başkanı Özgür Aydıncak’a plaket takdim etmesinin ardından konferans sona erdi.
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜREM) ve Su Elçileri Derneği ve Doğanın Dili Derneği iş birliğinde “Su Elçileri Su Okuryazarlığı” konferansı düzenlendi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜREM) ve Su Elçileri Derneği ve Doğanın Dili Derneği iş birliğinde “Su Elçileri Su Okuryazarlığı” konferansı düzenlendi.

Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilen konferansa; AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Koçak, AKÜREM Müdürü Prof. Dr. Emine Hesna Kandır, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Ömer Gürcan ile birlikte personel ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açış konuşmasını yapan AKÜREM Müdürü Prof. Dr. Kandır, suyun hayat ve gelecek olduğunu belirtti. Kandır, suyun her damlasının çok kıymetli ve geleceğin teminatı olduğunu söyledi.

“Suyun adil ve bilinçli kullanılmasına dair bilinç gelişmedi”

Su Elçileri Derneği Genel Başkanı Özgür Aydıncak, “Su Elçileri Su Okuryazarlığı” konferansında dünyada son bir yılda Covid-19 kaynaklı ölümler ile suyun sebep olduğu ölümler karşılaştırdığında resmi kayıtlara göre suyun neden olduğu ölümlerin koronadan daha fazla olduğunu kaydettti. Aydıncak, su kirliliği konusunda uyarılarda bulunarak, her canlının suya ihtiyaç duyduğunun altını çizdi. Aydıncak, eski uygarlıklardan günümüze kadar su kaynaklarının sağlıklı ve adil kullanımı ile ilgili herhangi bir bilincin gelişmediğini ifade etti.

“Sağlıklı içme suyu yüzde 95 oranında evlerimize ulaşıyor”

Türkiye’nin bulunduğu coğrafya itibariyle birçok ülkeden daha şanslı olduğunu kaydeden Aydıncak, “Birçok Afrika ülkesinde suya ulaşma imkanları çok zor ve ulaştıkları su da bizim kullandığımız su kadar temiz değil. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir, Devlet Su İşleri eliyle tüm Türkiye’de sağlıklı içme suyunu yüzde 95 oranında evlerimize ulaştırmaktadır” diye konuştu.

“Suyu akılcıl ve bilimsel yöntemlerle korumalıyız”

Su kirliliğine dikkat çekerek suyun yaklaşık yüzde 70’inin tarımda, yüzde 18’inin sanayide ve yüzde 12’sinin de şehirlerde kullanıldığını ifade eden Aydıncak, büyükşehirlerde ve tarım alanlarında alt yapı sistemleri üzerinde yeterli iyileştirmeler yapılmazsa gelecekte su problemlerinin yaşanabileceğine dikkat çekerek,  suyun akılcıl ve bilimsel yöntemlerle korunması gerektiğinin altını çizdi.

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın’ın Su Elçileri Derneği Genel Başkanı Özgür Aydıncak’a plaket takdim etmesinin ardından konferans sona erdi.

Afyon HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonunsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.