GÜNDEM

Basına sansür için özel yasa hazırladılar

 

Basına sansür için özel yasa hazırladılar

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, AKP-MHP eliyle yeni bir sansür yasasının gündeme geldiğini belirterek “Bizim iktidarımızda basın gerçekten özgür olacak. 24 Temmuz Basın Bayramı’nı adına yakışır şekilde kutlayacağız” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, AKP-MHP eliyle yeni bir sansür yasasının gündeme geldiğini belirterek “Bizim iktidarımızda basın gerçekten özgür olacak. 24 Temmuz Basın Bayramı’nı adına yakışır şekilde kutlayacağız” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında basın kuruluşlarının yaşadığı sıkıntılara ve iktidarın basına yönelttiği baskılara yer verdi. Köksal, “24 Temmuz Basın Bayramı, 1908 öncesinde baskı rejiminin oluşturduğu sansürün kaldırılması dolayısıyla kutlanıyor. O zamana kadar Saray’ın izin verdiği haberler yayınlanır, Saray’ın beğenmediği haberlerin üzeri çizilirken; 24 Temmuz 1908’den itibaren bu sansür kaldırılmıştır” dedi. Köksal, “Sansürün kaldırılmasından sonra yine sağ merkezli iktidarlar basını susturmaya çalışmış, bunlar için özel komisyonlar kurmuştur. Günümüzde AKP-MHP eliyle yine bir sansür yasası gündeme geldi. Dezenformasyonu engelleme adı altında basın kuruluşlarının gerçek habere ulaşması ve yayınlamasının önüne geçilmek isteniyor. Basın meslek örgütleri bu yasaya karşı dik duruş sergileyerek gazetecilik ahlakına sahip çıktılar. Ancak görüyoruz ki iktidar, bu yanlış tutumundan vazgeçmiyor” ifadelerini kullandı. Köksal, şöyle devam etti: “Bugün, özellikle Anadolu’daki basın kuruluşları hem nitelikli muhabir, köşe yazarı, program yapımcısı, yorumcu bulmakta zorlanıyor; hem de iktidarın baskısını her adımlarında, her satırlarında hissediyor. En ufak bir eleştiride iktidar partisi mensupları, bağlı belediye başkanlıkları, hatta mülki idare amirleri bazen alçak perdeden, bazen yüksek perdeden tehdit ediyor; gazetecilerin kimliğini kamuoyu önünde küçük düşürmeye çalışıyor. İktidara göbekten bağlı büyük medya patronlarını saymıyorum bile. Bütün bu yaşananlar, ülkemizde ne yazık ki gazetecilik mesleğinin yok olmasına zemin hazırlıyor. Ayrıca Basın İlan Kurumu’nun yerel gazetelerdeki resmi ilanlardan yüzde 15 gibi yüksek bir pay alması; televizyon, radyo ve internet gazetelerine resmi ilan eşdeğeri bir hak tanınmaması yaşanan sorunlar arasındadır. RTÜK’ün yandaş kanallardaki ahlaksızlıkları ve haksızları görmeyip gerçek habercilerin üzerine gitmesi, internet sitelerinin yayınlarını keyfi bir şekilde engellemeye çalışması da çağdışı davranışlardır.” CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, “CHP iktidarında basın kuruluşlarımızın yaşadığı sorunları çözeceğiz. Basın, gerçekten hür olacak. Bağımsız haber yapan gazeteciler, mali özgürlüğüne kavuşacak. Özgürlük ortamında hakaret içermeyen her eleştiriye kapımız sonuna kadar açık olacak” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, AKP-MHP eliyle yeni bir sansür yasasının gündeme geldiğini belirterek “Bizim iktidarımızda basın gerçekten özgür olacak. 24 Temmuz Basın Bayramı’nı adına yakışır şekilde kutlayacağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, AKP-MHP eliyle yeni bir sansür yasasının gündeme geldiğini belirterek “Bizim iktidarımızda basın gerçekten özgür olacak. 24 Temmuz Basın Bayramı’nı adına yakışır şekilde kutlayacağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında basın kuruluşlarının yaşadığı sıkıntılara ve iktidarın basına yönelttiği baskılara yer verdi. Köksal, “24 Temmuz Basın Bayramı, 1908 öncesinde baskı rejiminin oluşturduğu sansürün kaldırılması dolayısıyla kutlanıyor. O zamana kadar Saray’ın izin verdiği haberler yayınlanır, Saray’ın beğenmediği haberlerin üzeri çizilirken; 24 Temmuz 1908’den itibaren bu sansür kaldırılmıştır” dedi.

Köksal, “Sansürün kaldırılmasından sonra yine sağ merkezli iktidarlar basını susturmaya çalışmış, bunlar için özel komisyonlar kurmuştur. Günümüzde AKP-MHP eliyle yine bir sansür yasası gündeme geldi. Dezenformasyonu engelleme adı altında basın kuruluşlarının gerçek habere ulaşması ve yayınlamasının önüne geçilmek isteniyor. Basın meslek örgütleri bu yasaya karşı dik duruş sergileyerek gazetecilik ahlakına sahip çıktılar. Ancak görüyoruz ki iktidar, bu yanlış tutumundan vazgeçmiyor” ifadelerini kullandı.

Köksal, şöyle devam etti:

“Bugün, özellikle Anadolu’daki basın kuruluşları hem nitelikli muhabir, köşe yazarı, program yapımcısı, yorumcu bulmakta zorlanıyor; hem de iktidarın baskısını her adımlarında, her satırlarında hissediyor. En ufak bir eleştiride iktidar partisi mensupları, bağlı belediye başkanlıkları, hatta mülki idare amirleri bazen alçak perdeden, bazen yüksek perdeden tehdit ediyor; gazetecilerin kimliğini kamuoyu önünde küçük düşürmeye çalışıyor. İktidara göbekten bağlı büyük medya patronlarını saymıyorum bile. Bütün bu yaşananlar, ülkemizde ne yazık ki gazetecilik mesleğinin yok olmasına zemin hazırlıyor. Ayrıca Basın İlan Kurumu’nun yerel gazetelerdeki resmi ilanlardan yüzde 15 gibi yüksek bir pay alması; televizyon, radyo ve internet gazetelerine resmi ilan eşdeğeri bir hak tanınmaması yaşanan sorunlar arasındadır. RTÜK’ün yandaş kanallardaki ahlaksızlıkları ve haksızları görmeyip gerçek habercilerin üzerine gitmesi, internet sitelerinin yayınlarını keyfi bir şekilde engellemeye çalışması da çağdışı davranışlardır.”

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, “CHP iktidarında basın kuruluşlarımızın yaşadığı sorunları çözeceğiz. Basın, gerçekten hür olacak. Bağımsız haber yapan gazeteciler, mali özgürlüğüne kavuşacak. Özgürlük ortamında hakaret içermeyen her eleştiriye kapımız sonuna kadar açık olacak” dedi.

Afyon HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonunsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.