GÜNDEM (İHA) - İhlas Haber Ajansı |

Anadolu kadının fedakârlığının örnekleri ile doludur

 

Anadolu kadının fedakârlığının örnekleri ile doludur

Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Kadın Kollarından Sorumlu İl Yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Çelikbilek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı.
Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Kadın Kollarından Sorumlu İl Yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Çelikbilek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Çelikbilek, “Milliyetçi Hareket Partisi olarak, kadınların ülkemiz için değerini biliyor ve önemsiyoruz” dedi. Çelikbilek, “8 Mart, tarih boyunca devam etmiş olan Kadınların hak mücadelesine dikkat çeken özel bir gündür. İnsanlık tarihi boyunca, pek çok toplumda kadınlar ayrımcılığa uğramıştır. Erkekle eşit kabul edilmemiş, hatta çoğu toplumda, tarihin kimi dönemlerinde insan olarak dahi görülmemiştir. Sosyal ve medeni haklarından yoksun bırakılmıştır. Ancak Türk milleti, tarihinin başlangıcından bu yana daima Türk kadınını yüceltmiştir. Hunlardan bu yana Türk tarihinin yazılı belgelerinde;  Türk kadının ailenin temeli olduğu, kimi zaman devlet başkanı, kimi zaman ordu komutanı olduğu, ama her daim erkek ile omuz omuza toplum içinde var olduğu, eşit söz hakkı olduğu görülmektedir. Türk kadını cesur, dirayetli, üreten ve bilge bir figürdür töremizde. Kadın Türk toplumunda her zaman baş tacı olmuştur. Kurtuluş savaşında, Türk kadını milletinin istiklali için cansiperane savaşmış ve şehit düşmüştür. Milli mücadele,  Anadolu kadının fedakârlığının örnekleri ile doludur. Şerife bacı, Kara Fatma, Halime çavuş, Gördesli makbule, Halide onbaşı ve daha nicelerinin ismi saymakla bitmez.  Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda kahraman kadınlarımızın emeği çok büyüktür. Atatürk; Türkiye Cumhuriyetini kurarken kadın haklarına önem vermiş ve bu konuda ciddi hukuki reformlar yapmıştır.  Her zaman kadınları toplumda içinde yüceltmeye çalışan Atatürk ‘ün şu sözleri Cumhuriyetimizin kadınlar hakkındaki politikasını özetlemektedir. ’Türkiye Cumhuriyeti anlamınca kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem mevkide, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir. Ey kahraman Türk kadını, sen omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyıksın.’ Hiçbir toplumsal ve siyasal hareket, kadınların desteğini almadan güçlenemez ve ilerleyemez. Kadınlar insanlığın diğer yarısı değil, bizatihi temeli, mayasıdır. Zira insanı doğuran ve yetiştiren kadındır. Kadınına değer vermeyen toplumlar çökmeye mahkûmdur. Milliyetçi Hareket Partisi olarak, kadınların ülkemiz için değerini biliyor ve önemsiyoruz.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile Dünya’nın her yerinde tarih boyunca hak ve eşitlik mücadelesi vermiş ve insanlığa katkıda bulunmuş olan tüm kadınları saygı ile anıyoruz”    
Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Kadın Kollarından Sorumlu İl Yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Çelikbilek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Kadın Kollarından Sorumlu İl Yönetim Kurulu Üyesi Nesrin Çelikbilek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Çelikbilek, “Milliyetçi Hareket Partisi olarak, kadınların ülkemiz için değerini biliyor ve önemsiyoruz” dedi.

Çelikbilek, “8 Mart, tarih boyunca devam etmiş olan Kadınların hak mücadelesine dikkat çeken özel bir gündür. İnsanlık tarihi boyunca, pek çok toplumda kadınlar ayrımcılığa uğramıştır. Erkekle eşit kabul edilmemiş, hatta çoğu toplumda, tarihin kimi dönemlerinde insan olarak dahi görülmemiştir. Sosyal ve medeni haklarından yoksun bırakılmıştır. Ancak Türk milleti, tarihinin başlangıcından bu yana daima Türk kadınını yüceltmiştir. Hunlardan bu yana Türk tarihinin yazılı belgelerinde;  Türk kadının ailenin temeli olduğu, kimi zaman devlet başkanı, kimi zaman ordu komutanı olduğu, ama her daim erkek ile omuz omuza toplum içinde var olduğu, eşit söz hakkı olduğu görülmektedir. Türk kadını cesur, dirayetli, üreten ve bilge bir figürdür töremizde. Kadın Türk toplumunda her zaman baş tacı olmuştur. Kurtuluş savaşında, Türk kadını milletinin istiklali için cansiperane savaşmış ve şehit düşmüştür. Milli mücadele,  Anadolu kadının fedakârlığının örnekleri ile doludur. Şerife bacı, Kara Fatma, Halime çavuş, Gördesli makbule, Halide onbaşı ve daha nicelerinin ismi saymakla bitmez.  Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda kahraman kadınlarımızın emeği çok büyüktür. Atatürk; Türkiye Cumhuriyetini kurarken kadın haklarına önem vermiş ve bu konuda ciddi hukuki reformlar yapmıştır.  Her zaman kadınları toplumda içinde yüceltmeye çalışan Atatürk ‘ün şu sözleri Cumhuriyetimizin kadınlar hakkındaki politikasını özetlemektedir. ’Türkiye Cumhuriyeti anlamınca kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem mevkide, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir. Ey kahraman Türk kadını, sen omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyıksın.’ Hiçbir toplumsal ve siyasal hareket, kadınların desteğini almadan güçlenemez ve ilerleyemez. Kadınlar insanlığın diğer yarısı değil, bizatihi temeli, mayasıdır. Zira insanı doğuran ve yetiştiren kadındır. Kadınına değer vermeyen toplumlar çökmeye mahkûmdur. Milliyetçi Hareket Partisi olarak, kadınların ülkemiz için değerini biliyor ve önemsiyoruz.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile Dünya’nın her yerinde tarih boyunca hak ve eşitlik mücadelesi vermiş ve insanlığa katkıda bulunmuş olan tüm kadınları saygı ile anıyoruz”

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonunsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.