GÜNDEM

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubeden AKÜ’de “Uyuşturucu ile Mücadelede Farkındalık” Semineri

 

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubeden AKÜ’de “Uyuşturucu ile Mücadelede Farkındalık” Semineri

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubede görevli Polis Memuru Sadettin Sel tarafından Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrencilerine yönelik “Narko Gençlik” başlıklı iki farkındalık semineri gerçekleştirildi.
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubede görevli Polis Memuru Sadettin Sel tarafından Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrencilerine yönelik “Narko Gençlik” başlıklı iki farkındalık semineri gerçekleştirildi. Uyuşturucu ile mücadelede farkındalık oluşturmayı hedefleyen seminer, 2 bölüm halinde İbrahim Küçükkurt ve Sabri Bektöre konferans salonlarında gerçekleştirildi. Konferansta uyuşturucu ile mücadeleye ilişkin bilgiler veren Sel, uyuşturucu kullanan insanların ilk tanışma hikayesinin büyük oranda üniversite yıllarında gerçekleştiğini belirtti. Sel, “Uyuşturucu, daha çok gençleri hedef alıyor. Kullanmaya başlayanların yüzde 80-90 oranında 18-26 yaş aralığında olduğunu biliyoruz. Bu anlamda üniversite gençliğinin daha duyarlı hareket etmesini ve bizlerin yanında olmasını istiyoruz” dedi. Sel, “Bizler, eğitimlerle gençleri ve öğrencileri yanımıza alarak uyuşturucuya hayır diyebilen bir toplum istiyoruz” diye konuştu. Uyuşturucu tüm dünyanın sorunu Uyuşturucunun belirli bir miktar alındığında kişinin ve aynı zamanda toplumun sosyolojik, fizyolojik ve ekonomik olarak düzenini bozan, beyin hücrelerini doğrudan etkileyerek sağlığa zarar veren, kullanılması, satılması ve üretilmesi kanunlarla yasaklanmış maddeler olduğunu ifade eden Sel, uyuşturucunun tüm dünya ülkelerinin bir sorunu olduğunu belirtti. Sel, madde bağımlılığının ise insanın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olmayan ancak ihtiyacıymış gibi tekrar vücudunun o maddeyi istemesi olduğunu belirterek, tütün ve alkolün madde bağımlılığı içerisinde yer aldığını söyledi. Sel, şunları kaydetti: “Bağımlıların uyuşturucuya başlama nedenleri arasında en önemli neden merak. Merak ile başlıyorlar. Arkadaş ısrarı, eğlence amaçlı, özel, kişisel veya ailevi sorunlar da nedenler arasında yer alıyor. Tüm bu saydıklarımızın her birinin içerisine arkadaş etkisini sokmak mümkün. Arkadaş ortamı o kadar önemli ki kişinin merak edebilmesi için arkadaşında görmesi yetiyor. Özenmenin içinde de özellikle genç kesimde yine arkadaş karşımıza çıkıyor. Kişisel sorunları ise kızların erkek, erkeklerin ise kız arkadaşları olarak açıklayabiliriz. Bundan dolayı gençlerimizin arkadaş çevresini çok dikkatli seçmesi gerekiyor. Arkadaş çevrelerinde uyuşturucu kullanan kişileri mutlaka Yeşilay’a ya da Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezine (AMATEM) yönlendirmek gerekiyor. Topluma o kişinin yeniden kazandırılması için bu şart.” Seminerler, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubede görevli Polis Memuru Sadettin Sel tarafından Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrencilerine yönelik “Narko Gençlik” başlıklı iki farkındalık semineri gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubede görevli Polis Memuru Sadettin Sel tarafından Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrencilerine yönelik “Narko Gençlik” başlıklı iki farkındalık semineri gerçekleştirildi.

Uyuşturucu ile mücadelede farkındalık oluşturmayı hedefleyen seminer, 2 bölüm halinde İbrahim Küçükkurt ve Sabri Bektöre konferans salonlarında gerçekleştirildi. Konferansta uyuşturucu ile mücadeleye ilişkin bilgiler veren Sel, uyuşturucu kullanan insanların ilk tanışma hikayesinin büyük oranda üniversite yıllarında gerçekleştiğini belirtti. Sel, “Uyuşturucu, daha çok gençleri hedef alıyor. Kullanmaya başlayanların yüzde 80-90 oranında 18-26 yaş aralığında olduğunu biliyoruz. Bu anlamda üniversite gençliğinin daha duyarlı hareket etmesini ve bizlerin yanında olmasını istiyoruz” dedi. Sel, “Bizler, eğitimlerle gençleri ve öğrencileri yanımıza alarak uyuşturucuya hayır diyebilen bir toplum istiyoruz” diye konuştu.

Uyuşturucu tüm dünyanın sorunu

Uyuşturucunun belirli bir miktar alındığında kişinin ve aynı zamanda toplumun sosyolojik, fizyolojik ve ekonomik olarak düzenini bozan, beyin hücrelerini doğrudan etkileyerek sağlığa zarar veren, kullanılması, satılması ve üretilmesi kanunlarla yasaklanmış maddeler olduğunu ifade eden Sel, uyuşturucunun tüm dünya ülkelerinin bir sorunu olduğunu belirtti. Sel, madde bağımlılığının ise insanın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olmayan ancak ihtiyacıymış gibi tekrar vücudunun o maddeyi istemesi olduğunu belirterek, tütün ve alkolün madde bağımlılığı içerisinde yer aldığını söyledi. Sel, şunları kaydetti:

“Bağımlıların uyuşturucuya başlama nedenleri arasında en önemli neden merak. Merak ile başlıyorlar. Arkadaş ısrarı, eğlence amaçlı, özel, kişisel veya ailevi sorunlar da nedenler arasında yer alıyor. Tüm bu saydıklarımızın her birinin içerisine arkadaş etkisini sokmak mümkün. Arkadaş ortamı o kadar önemli ki kişinin merak edebilmesi için arkadaşında görmesi yetiyor. Özenmenin içinde de özellikle genç kesimde yine arkadaş karşımıza çıkıyor. Kişisel sorunları ise kızların erkek, erkeklerin ise kız arkadaşları olarak açıklayabiliriz. Bundan dolayı gençlerimizin arkadaş çevresini çok dikkatli seçmesi gerekiyor. Arkadaş çevrelerinde uyuşturucu kullanan kişileri mutlaka Yeşilay’a ya da Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezine (AMATEM) yönlendirmek gerekiyor. Topluma o kişinin yeniden kazandırılması için bu şart.”

Seminerler, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Afyon HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonunsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.